• OCHLAZOVÁNÍ KONÍ – JAK NA TO?

    Koně milují chlad. Naše léto jim připadá zbytečně horké. V článku se dozvíte proč je důležité koně v horku ochlazovat a jakými způsoby můžete koně účinně ochladit.

    Kdy je koně nutné chladit

    Pobyt na spalujícím slunci a vysoké letní teploty přesahující 30 °C jsou pro koně velmi nepříjemné. Koně jsou náchylní k přehřátí. Přehřátí poznáte podle zvýšené tělesné teploty koně. Fyzicky pracující kůň má během zátěže rektální teplotu cca 38,5 – 39,5 °C. Pokud tato teplota stoupne nad cca 39,8 °C, je přehřátý. Když kůň přestane pracovat, rektální teplota by měla postupně za 20 minut klesnout na normální klidovou hodnotu 37,2 – 37,7 °C.

    Nejrychlejším způsobem ochlazení je sprcha. Při sprchování postupujete od zadních končetin  k předním a koně nesprchujte příliš studenou vodou.

    Sprchování

    Osprchování koně v parných dnech koně rychle a účinně ochladí. Ideální je sprchovat koně tak dlouho, než se jeho tělo plně zchladí, ale i krátká sprcha je lepší než nic. Sprcha chladnou vodou má kromě osvěžení další pozitivní efekt – rychle odplaví pot a prach, očistí srst a pokožku, takže koně nejsou tak atraktivní pro mouchy a jiný hmyz, nedrbou se. V opravdu horkém počasí by bylo ideální koni poskytnou sprchu a ochlazení vícekrát za den. Po sprše z koně stáhněte zbylou vodu stěrkou, aby ochlazení bylo účinnější. Když zůstane voda v srsti, rychle se ohřeje a tím se zahřívá i kůň.

    TIP

    Při sprchování postupujte od odzadu dopředu a od končetin nahoru a to z důvodu snížení zátěže pro krevní oběh. Ideální je tedy začít se sprchováním od zadních nohou koně.

    Ochlazení bez sprchy

    • Houba a kbelík studené vody
      Rychlého intenzivního ochlazení dosáhnete omýváním krku, hlavy a končetin chladnou vodou – velké cévy přivádějí pod kůži ohřátou krev z těla, jejím ochlazením se kůň postupně zchladí. Na vytrvalostních soutěžích nebo dostizích se praktikuje polévání vodou přímo z kyblíků.
    • Mlžná brána
      V nabídkách hobby marketů jsou jednoduché mlžné brány, které z vody vytvoří jemnou mlhu. Vlhkost osvěží a absorbuje z koně nadbytečné teplo. Bránu můžete instalovat do výběhu, přímo do stáje nebo do jiných vhodných prostor. Spotřeba vody oproti klasické sprše je minimální.
    Vodní mlha je rychlý, příjemný a snadný způsob jak zchladit koně. Výhodou je úspora vody.

    Voda k napájení

    Koně musí mít neustále přístup ke zdroji čerstvé a čisté pitné vody. V létě to platí dvojnásob. Pokud máte ve výbězích vodu v napájecích nádobách,  je potřeba ji kontrolovat a udržovat v „pitném“ stavu. V nádobách se voda rychle ohřeje, plavou v ní nečistoty, mrtví brouci a po čase i zelené řasy. Taková voda není příliš přitažlivá.  Samozřejmě ideální jsou napáječky, které poskytují vodu vždy čerstvou a čistou. Pokud máte pocit, že vaše koně pijí málo, můžete ho podpořit i tím, že umístíte do výběhu kamennou sůl.

    TIP

    Častým trikem, jak motivovat koně k pití, je přidání nakrájených jablek do kbelíku s vodou nebo i přilití obyčejného koncentrovaného jablečného džusu nebo moštu.

    Koním, kteří i během velkých veder intenzivně pracují a jsou vystaveni psychické a fyzické námaze a nadměrně se potí, je nutné podávat elektrolyty, aby byly doplněny ztráty minerálů, ke kterým při pocení dochází. Ty se přidávají do krmiva nebo do vody. V případě, že se rozhodnete podávat elektrolyty rozpuštěné ve vodě, je potřeba zajistit také zdroj čisté vody. To pro případ, kdyby kůň vodu s elektrolytem nechtěl přijmout.

    Vytažení kožní řasy na krku koně.
    Vytažení kožní řasy na krku koně  ukáže rychle na stav hydratace.

    Dehydratace

    V důsledku přehřátí koně může dojít až k  dehydrataci, ta může v nejhorších případech vést ke kolikám, křečím, letargii nebo naopak podrážděnosti, a dalším zdravotním komplikacím. Stav hydratace lze snadno orientačně zjistit vytažením kožní řasy před lopatkou a sledováním, jak rychle se po puštění vyhladí. V normálním případě se má vyhladit hned. Kůže, která zůstane „zvrásněná“ a vyhlazuje se pomaleji, je známkou vážné dehydratace, ztráty asi 7-10 % tělesných tekutin. Je potřeba si všímat i jiných známek dehydratace. Při 5 % dehydrataci se oči zdají být zapadlé, pružnost kůže se výrazně snižuje a kůň je slabý a působí tupým, netečným chováním a držením těla. Mírná dehydratace v podobě ztráty 2-3 % tekutin se může projevovat suchými sliznicemi.

    Zjištění CRT, doby plnění kapilár, je druhý způsob, jak zjistit stav hydratace koně. Prstem zatlačte na dáseň až vznikne bílý flíček. Když prst oddálíte, flíček opět zrůžoví. Změřte za kolik sekund zrůžověl vzniklý bílý flek, doba do 2 sekund značí, že je kůň dostatečně hydratovaný.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top